Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

Markalarda İznik

 Goldaş'tan İznik Çinilerine Altın Yorumu Goldaş'tan İznik Çinilerine Altın Yorumu
Goldaş'tan İznik Çinilerine Altın Yorumu

Takı sanatının öncü kuruluşu Goldaş, tarihi İznik çinilerinin altınla birlikte kullanıldığı ürünlerden oluşan yeni bir koleksiyon yarattı. İznik çinilerine ait farklı renk ve desenlerdeki motiflerden seçilerek tasarlanan ürünler şık görünümleri ile dikkat çekiyor. İznikli çini ustalarının geçmişten devraldıkları kültürü devam ettirerek, hünerli ellerinden çıkan çiniler, Goldaş’ın altındaki ustalığıyla birleşerek günümüze taşınıyor. Renklerinin parlaklığı ve kalitesiyle benzerlerinden ayrılan, dünyaca ünlü İznik çinilerini farklı kılan en önemli özellik hamurunun yüzde 85’inin Kuartztan oluşması. Eski dilde necef olarak bilinen kuartz, sert ve parlak olmasının yanı sıra eski Mısır uygarlığından beri iyileştirici özelliği ile de gözde. Farklı tasarım ve yeniliklerden hoşlanan bayanlar eski ve yeninin bu eşsiz birlikteliğini çok beğenecekler. Kolye ucu olarak tasarlanan İznik çinileri, oval ve kare şekillerde, 14 ayar altından üretildi. Ayrıca, beyaz ve yeşil altın seçenekleri de sunuldu.

 

İznik S1 Netaş’ın ilk patenti; İznik S1 Telefon Modeli
Netaş’ın ilk patenti; İznik S1 Telefon Modeli

İletişim Lideri NETAŞ üstün teknolojisiyle yaratığı İZNİK S1. Tüm NETAŞ telefonlarda gözetilen işlevsellik ve estetiğin uyumu İznik S1'in tasarımında hemen fark ediliyor. İznik S1'in ofis ve evler için uyumlu tasarımı hemen dikkat çekiyor. İznik S1 2 yıl garantili, TSEK ve PTT onay belgelerine sahip. İznik S1, işyerinizde ve evininizde işlevselliği ve estetik uyumu ile hayatınıza renk katacak

 

İznik S1 Eczacıbaşı'ndan İznik Karoları
Eczacıbaşı'ndan İznik Karoları

    Eczacıbaşı Topluluğu’nun dünya çapındaki markası VitrA ile Türkiye’nin dünyaca ünlü tasarımcılarından Defne Koz’un VitrA Karo için tasarladığı, karo seramik, cam, ve cam seramik teknikleri kullanılarak yeniden yorumlanan İznik Serisi Karolar, renkleri, dokuları, geometrik düzenleri ve motifleriyle dikkat çekiyor. El işçiliğine has duyarlılığı kaybetmeksizin çağdaş teknolojiler ile seri olarak üretilen bu karolar, İznik Çinileri’nin derinlik ve yumuşaklık hissini günümüze getiriyor.
Eczacıbaşı'ndan İznik Karoları  Dünya çapında bir marka olan VitrA, ürünlerinde tasarıma odaklanarak yarattığı farklılıklarla ve mekan tasarımında üstlendiği trend yaratan misyonuyla dikkat çekiyor. VitrA’nın tasarım alanındaki bu başarısı, genç ve dinamik bir tasarım ekibine sahip olmasının yanı sıra dünya çapında başarılı tasarımcılarla işbirliği içerisinde olmasından kaynaklanıyor. Son olarak Defne Koz’un İznik Çinilerinden ilham aldığı modern tasarımları karo yüzeylerine yansıtan VitrA, İznik serisi ile Avrupa’nın en prestijli ödülleri arasında yer alan ‘Red Dot Ürün Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.
     İznik Serisi Karolar 3 farklı tasarımdan oluşuyor. Defne Koz’un mavi tonlarla desenlediği birinci seri, geleneksel İznik Mavisi’nin huzurunu banyolara taşıyor. İkinci seride; İznik çinilerine özgü geometrik düzen, (selçuklu motifleri) Koz’un farklı tasarım anlayışıyla karoların desenlerinde yeniden hayat buluyor. Selvi ağacı motiflerinin yer aldığı üçüncü seri, ise stilize yorumlarla çağdaş desenlere dönüşüyor.

 

İznik Çini'si Coca  Cola Şişelerinde İznik Çini'si Coca  Cola Şişelerinde
İznik Çini'si Coca  Cola Şişelerinde

Türkiyeden Coca-Cola Şişeleri sergisi, dünya toplumları arasındaki kültür alışverişine ve el sanatlarına katkı  İznik Çini'si Coca  Cola Şişelerindesağlıyor. Proje kapsamında Türkiye’nin 7 bölgesinin yerel tat ve motiflerini taşıyan Coca- Cola şişesi üretildi. Her biri 1 .96m. boyunda olan ve Coca-Cola Orijinal Şişesi’nin orijinal formuna sadık kalarak yaratılan eserler, malzeme ve tasarımlarıyla Türkiye’ yi temsil edecek şekilde 8 aylık hummalı bir çalışmanın ürünü. 1996 dan beri tüm dünyada yürütülmekte olan Coca-Cola Şişeleri sergisinde 65 ülkeyi temsilen 71 eser bulunuyor. Bugüne kadar 13 ülke dolaşan sergiyi 12 milyon kişi ziyaret etti. Gerek turistik, gerekse kültürel açıdan ülke tanıtımının büyük önem kazandığı günümüzde, “Türkiye’den Coca-Coİa Şişeleri” projesi Türkiye’yi dünyaya tanıtarak kendi payına düşen katkıyı sağlamayı amaçlıyor.

 

İznik Çini'si Ülker Kutularında İznik Çini'si Ülker Kutularında
İznik Çini'si Ülker Kutularında

 İznik Çini'si Coca  Cola ŞişelerindeGünümüzde Bisküvi ve çukulata piyasasında önemli bir yeri bulunan Ülker'de İznik ismini bayramlık çukulata kutularında kullanan markalardan biri olmuştur.

 

İznik Çini'si Pullarda İznik Çini'si Pullarda
İznik Çini'si Pullarda

 İznik Çini'si Coca  Cola Şişelerinde
 

İznik Çini'si Londra'da İznik Çini Motifleri Londra'da
İznik Çini'si Londra'da

 İznik Çini Motifleri Londra'da Sabastian Bergne'nin tasarımı ile İznik Çini Motifleri-Londra

 

Londra'da İznik Restaurant Londra'da İznik Restaurant
İznik Çini'si Londra'da

    Londralı gurmelerin yolu 10 yıldır İznik Restaurant'dan geçiyor. İngiliz gazeteleri ise İznik'i öve öve bitiremiyor. Independent gazetesi, İngiltere'nin en ünlü on restoranından biri ilan etmiş İznik'i. Evening Standart ise ‘‘Türk Mutfağı'nın Kabesi’’ diyor, İngiliz yemek eleştirmenleri de Sevgililer Günü'nde gidilebilecek üç restorandan biri olarak göstermiş. Skylife dergisi ekim sayısında Londralılar'ı büyüleyen  İznik Çini Motifleri Londra'da İznik Restaurant'a yer verdi. Gurbettesiniz. Uygarlığa ve dünyanın en büyük metropollerinden birinde renk renk açan yeryüzünün bütün ahalisine rağmen, kimi zaman kendinizi kimsesiz hissedersiniz. Sürgün yemiş ozanlar misali...Vatana dair sonsuz bir hasretin de tadını hissetmektir bu. Yada sevdiğiniz toprağın, günbatımında içinizi kuşatan büyüsüyle sizi kendine çekmesi. Londra'ya gelen Türkler bu hasretle okurlar İngiliz gazetelerinde İznik Restaurant'ın övgülerini. Londra'nın ortasında muhteşem bir dekorda, hikayesi duvar çinilerinde asılı bu mekanda Osmanlı yemekleri yemişler ve övgüyle söz etmekteler İznik Restaurant'dan.
    Independent gazetesi Şubat 1998'de İngiltere'nin en ünlü on restoranından biri ilan etmiş İznik'i. Evening Standart ise ‘‘Türk Mutfağı'nın Kabesi’’ diye adlandırmakta. Guardian gazetesi tarafından en iyi Türk restoranı seçilmiş. (Bütün İngiltere'de 5 bin, Londra'da 600 Türk restoranı olduğunu hatırlarsak karne notumuzu anlamış oluruz). Hardens tarafından Londra'da keseye en uygun lokanta olarak tespit edilmiş. İngiliz yemek eleştirmenleri tarafından Sevgililer Günü'nde gidilebilecek üç restorandan biri olarak gösterilmiş. Kimbilir, natüralist bir üslupla işlenmiş çinilerin lacivert, koyu yeşil, firuze, mercan kırmızısı renklerindeki gülleri, laleleri, karanfilleri ve sümbülleriyle kuşatılan bir yemeğin, aşkı ölümsüz kılacağını düşünmüş belki de eleştirmenler...
                                                             BÜYÜLÜ MEKAN
  Başbakan Blair, İznik'te çok sık yemek yemekte. Ve şimdilerde Blair'in oturduğu masayı rezerve etmek isteyen yeni tür bir müşteri grubu var İznik'in. Yazar Ahmet Altan ise İznik'i ‘‘İnanılmaz bir restoran’’ diye tarif ediyor.  İznik Çini Motifleri Londra'da Vitraylarla süslenmiş kapıyı açar açmaz, karşınıza çıkan manzara nefesinizi kesiyor. Tavandan sarkıtılmış yumurta çiniler, duvarlarda bir hassasiyetle yerleştirilmiş duvar tabakları, tülbent dokumasından ince masa örtüleri, adeta Londra sokaklarında koşturan binbir ulustan insanın ahengi kadar gözalıcı. Herbir çini tabakta, her bir el oyması ahşap masada ve adında, çok emek verilmiş bu restoranın tarihi saklı. Adında saklı, çünkü ismi özenle seçilmiş. İznik. Çok emek verilerek üretilen çinilerin yurdu. Yani, hayatın tarih ve emekle anlamlı olduğuna inananlar için özel bir anlam taşıyor İznik ismi. Öte yandan, bu restoranda yemek yiyen İngilizlerin çoğu İznik'i merak edip görmeye geliyorlar.
                                                        MUHTEŞEM YEMEKLER
  İngiliz kahvaltısı servisine devam edildiği günlerde, restoran sahibi Adem ve Pırıl Öner'in kendileri için pişirdiği bir avuç nohut ve pilavda gözü kalan, görmüş geçirmiş bir sosyolog hanım işe el koyar ve bir güzel paylar Adem Öner'i: ''Bu muhteşem Anadolu yemeklerini kendine ayırıp bizi sosislerle avutuyorsun.  İznik Çini Motifleri Londra'da Ben, bundan sonra her geldiğimde sizin kendiniz için pişirdiğiniz yerel yemeklerinizden istiyorum. ''İngiliz profesör hanımla günler ve geceler boyu çalışırlar. Listeler ve yemek tariflerini Ünlü Osmanlı Yemekleri kitabından çeviriler... Londra'nın adı en çok bilinen Türk şefini işe alırlar. Heyecanlı gün gelip çattığında, yani ilk Türk yemeği olarak ünlü ‘‘elbasan tavası’’ müşteriye sunulduğunda her biri adeta nefeslerini tutarak sonucu beklemişler. Aradan on yıl geçmiş ve çoktan mönüden çıkmış olmasına rağmen hâlâ eski müşteriler ‘‘elbasan tava’’yı sormakta. Artık Öner ailesi için zorluklar geride kalmış. Şanı bütün Londra'yı saran restoranlarında, Londra'ya yolu düşen Türkler'i ağırlamanın, Ramazan'da geleneksel iftar yemeği vermenin ve yeni Türk yemeklerini deneyerek mönüyü zenginleştirmenin keyfini sürüyor. 22 başlangıç, 12 vejetaryen, 20 ana yemek, bilumum Türk tatlıları, çinilerle bezenmiş fonuyla İznik Restaurant sizi bekliyor.

İznik Restaurant,19 Highbury Park
 

 

Sayfanin son degistirilis tarihi:

Yukarı Çık

  

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir