Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

İznik Gölü Koruma Projeleri

"Bu göl, İznik Gölü'dür.
 Durgundur,
 Karanlıktır,
 Derindir, 
 Bir kuyu su gibi, içindedir dağların"
                                                             (Nazım Hikmet)

İznik Gölü
 

İZNİK GÖLܒNÜN KİRLETİCİ KAYNAKLARI

DSİ Genel Müdürlüğü göl içinde belirlenen 9 gözlem noktasında ve Olukludere, Karadere ve Kocadere’de kalite izleme çalışmaları yapılmaktadır.
      Olukludere
Orhangazi kasabasına doğrudan sınır olan deredir. Deredeki suyun kalitesi Yalova yolu köprüsüne gelinceye kadar temizdir. Fakat bu noktada bağlanan Orhangazi ve civarındaki yakın yerleşimlerinin kanalizasyonları ve Orhangazi Belediyesi Mezbahasının atık suları kaliteyi önemli ölçüde etkilemektedir.
     Karadere
Bu derede tespit edilmiş olan kirlilik, zirai mücadele ilaçlarından kaynaklanmaktadır.
      Kocadere
Sölözden akıp göle mansab olan Kocadere, yağış havzası en büyük olan deredir. Sölöz beldesinin kanalizasyonu buraya deşarj edilmekte olup, Kocadere’nin suyundan yaz sezonu boyunca sulama yapıldığından göle pek fazla su ulaşmamıştır. 

Sulak Alanı Tehdit Eden Faktörler

Kirlilik:
Orhangazi’deki sanayi tesislerinden, çevredeki yerleşim birimlerinden ve küçük zeytinyağı fabrikalarından göle atıklar karışmaktadır. Bundan kaynaklanan aşırı yosunlaşma ve toplu balık ölümleri dikkat çekmektedir.

Habitat Tahribi:
Su düzenine müdahale edilmeden önce, gölün ornitolojik açıdan daha önemli olduğu tahmin edilmektedir. Seddelemelerin su seviyesini yükseltmesi sonucu sazlık ve bataklık alanlarda azalma olmuştur.

Su Rejimine Yapılan Müdahaleler:
1963’te gölün batısındaki seddenin yapımı sonucunda 416 ha sulak alan kurutulmuştur. Su tutma amacıyla da yapılan bu sedde, gölü kısmen bir rezervuara dönüştürmüştür.

Göl Belediyeler Birliği olarak bilinen
İznik-Orhangazi-Gemlik Havzası Atıksu ve Çöp Deponi Alanı
Kurma ve İşletme Birliği

Atık su ve çöp deponi alanı kurma ve işletme birliği konusunda yurtdışında bir konferansa katılan Göl çevresindeki Belde ve Belediye Başkanları, Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda gibi yerel yönetim ve hükümet temsilcilerinin de katıldığı çeşitli konferanslardan sonra İznik Gölü havzasını kurtaracak yeni bir Nano teknolojin görüldüğü bildirildi.
Avrupa birliğinden bu konuda yaralanılabilecek fonlar olduğuna değinen İznik belediye başkanlığı, toplantılarda çevre temizliği konusunda ele alınan nano teknolojinin son derece önemli olduğunu ve bu teknolojinin şu an İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından kullanıldığını ifade etmişti. Maddenin nem almasını engelleyen bu biyolojik enzimin, binaları ve tarihi yapıları da koruduğunu ve ömrünü uzattığı ifade ediliyor... Kanalizasyonda da uygulanabilecek bu nano teknoloji ile İlçelerimizin sorunu çözecek ve daha yaşanabilir duruma getirecektir. Katı atıklar konusunda deniz ve göl üzerine dökülen bir katı atık olan yağın, menşei mantar olan bir sıvı tarafından toplanabildiğini ve bununda kanalizasyon sistemlerinin temizlenmesinde büyük rol oynadığını ifade ediliyor.

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Sayfanın Son Değiştiriliş Tarihi:

Yukarı Çık   

  

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir