Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

İznik'te Güncel... Bakan Günay'dan İznik Gezisi 28 Kasım 2008

Bakan Günaydan Hem Gezi Hem Denetleme

 Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'ne katılmak üzere Bursa'ya gelen Bakan Günay, festivalden önce İznik'te bazı temaslarda bulundu. Bakan Günay, törenin ardından halen onarım aşamasında olan Ayasofya'yı gezdi. Günay, burada tarihi yapının kim tarafından yaptırıldığını, projenin fonksiyonunu yetkililere sordu. Müteahhit firma yetkilisi bu sorular karşısında zorlanırken, tarihi yapının belli özel kısımlarının restoratörler tarafından yapıldığını, onarımın da restorasyon değil koruma amaçlı yapıldığını kaydetti.
    Ayasofya'nın çok önemli yapılardan biri olduğunu söyleyen Bakan Günay, "1500 yıl eskiye giden, Anadolu'da önemli yapılardan ve inanç turizminin temel yapılarından biri. Hıristiyanlığın temelini oluşturuyor ve konsüllerin toplanarak karar aldığı bir yer. Daha sonradan cami olarak kullanılmış ve ardından terkedilmiş. İznik'in işgali sırasında yakılıp yıkılmış. Kilise ve cami olarak da da kullanılsa ciddi tahribatlar görmüş. Bugün cami olarak kaydedildiği için vakıflar eliyle onarım yapılıyor ve Anıtlar Kurulu tarafından denetleniyor. Bir yapıyı alıp tamir etmek restorasyon olarak algılanıyordu. Beton dökmek, çimento kullanmak gibi. Şimdi daha dikkatli malzemeler kullanılıyor. Aslını aynen ayağa kaldırmak yerine, bazen var olanı korumakla yetiniliyor. Bugün İznik Ayasofya'da esas olarak bir koruma planı uygulanıyor. Önceki dönemde yapılan yanlışların, çimento kullanmak gibi, yapı malzemesi kullanmak gibi hataların giderilmesine çalışıyoruz. İznik'te daha çok yapacağımız iş var. Bir kısmını yaptık. Son 2 yıl içerinde İznik'e özel idare, çeşitli kaynaklar ve bakanlıktan 6 milyon YTL'yi aşkın kaynak tahsis edildi. İznik Türkiye'nin önemli kültür merkezinden biri" dedi.

"TÜRKİYE'Yİ GERÇEK BİR TURİZM ÜLKESİ YAPMALIYIZ"

   Bakan Ertuğrul Günay, İznik'in İstanbul ve Bursa'ya gelen ziyaretçilerin odak merkezi olduğunu belirtirken, ilçede konaklama merkezinin eksikliğine dikkat çekti. Günay, "Anadolu'da butik oteller var, onlardan buraya getirebilirsek kısa bir süre içinde doluluğu yakalarız. Biz Türkiye'yi gerçek bir turizm ülkesi yapmalıyız. Bunu her defasında söylüyorum. Bu da tarihi eserlerimizi ayağa kaldırmakla olur. Bunlara ne kadar önem verirsek o kadar markalaşırız" diye konuştu.
   Türkiye'de güneş, kum, deniz, termal, doğa ve tarih turizminin yanında inanç turizminin de bulunduğunu kaydeden Günay, "Türkiye değişik inançların filizlendiği bir ülke. Özellikle Hıristiyanlık açısından Tarsus gibi, Bergama, Meryem Ana, İznik gibi çok önemli simge noktalar var. İznik hakkında bizim medeniyetler buluşması projemiz var Birleşmiş Milletler çapında. Sayın Başbakan eş başkanlığını sürdürüyor. O yüzden İznik'in inanç merkezi özelliğini öne çıkarabilirsek bir barış merkezi olabilir" şeklinde konuştu.

 YEMEK SONUNDA İZNİK TURU

İznik gezisi kapsamında Süleyman Paşa Çiniciler Çarşısı, Yeşil Cami-İznik Müzesi, Lefke kapı, İznik Vakfı ve I.Murat Hamamını ziyaret eden bakan İznik’ten ayrılmadan çok özel açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar İznik için çok özel ve çok umut verici oldu. Bakan Günay, Ayasofya’nın gereken düzeltmeleri, Lefke kapı’nın Restorasyonu  ve yılladır  cadı kazanı hale gelen, Roma tiyatroları kazısı için umut verici vaatlerde bulundu. Umuyoruz ki Bu sözler unutulmaz ve İznik gereken ilgi ve desteği görerek ülke turizmi içindeki yerini alır.

 

 

 

  
 

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir