Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

İznik'te Güncel... Kan Çiçekleri  2009 Yılı     2008 Yılı

Derbent Kan Çiçekleri Festivalinde Aziz Yıldırım Farkı

17 Mayıs 2009

     Kan Çiçeği: Literatürdeki adı "Ponera Pregrına". İznik'in Derbent Köyü, Değirmendere Mevkii'nde yetişen kan kırmızı bir çiçek. Lale türünden, soğanlı bir bitki. İznik'i ve İznik Gölü'nü tepeden gören sınırlı bir alanda yetişiyor. Öyle uzun ömürlü bir bitki değil. Mayıs ayının ilk haftasından son haftasına uzanan bir zaman diliminde görebilirsiniz.
     Kan çiçeğinin keşfedilişi de ilginç. 1996 yılında, İznik Dostluk ve Kültür derneği üyeleri, Derbent Köyü'ne pikniğe davet ediliyor. Yörede yürüyüşe çıktıkları sırada kan çiçeğine rastlıyorlar. Bu olağanüstü güzellikteki çiçek herkesi büyülüyor. Hemen o gün, çiçeğin güzelliğini ve köyün adını duyurmak amacıyla "Kan çiçeği Senliği" düzenlemeye karar veriyorlar. Ünü günden güne artan kan çiçeği, ileriki yıllarda İznik'te düzenlenecek bir festivale de isim babalığı yapacak gibi görünüyor. .
Şenliğin amacı; doğa sevgisi ve çevre bilincini gündemde tutmak, kan çiçeği sayesinde İznik'i daha geniş kesimlere tanıtmak. Kan Çiçeği Şenliği, yalnızca müzik ve folklar gösterileriyle gerçekleşen bir şenlik değil. Konuklara leziz ikramlar da yapılıyor. Derbentli hanımların, bacıların hünerli ellerinden çıkan nefis börekler, dolmalar, baklavalar kapış, kapış gidiyor. İnsanlar sevgi, dostluk, kardeşlik ve hoşgörü dolu bir ortamda doğayla bütünleşiyorlar
    Her yıl binlerce kişiyi bir araya getiren 7. Kan Çiçekleri Festivali bu yılda oldukça renkli geçti. Derbent Köyüne yakın bir yeşil alanda her yıl binlerce kişiyi bir araya getiren festivalin bu yılda oldukça ünlü konukları vardı. Bu gün yapılan festivale İlçe protokolünün yanı sıra Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Emniyet Genel Müdür Vekili Emin Aslan, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe SK İkinci Başkanı Ali Koç, Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, Asbaşkan Nihat Özbağı, birçok kamu kurum ve kuruluşundan temsilciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. İznik ve merkeze bağlı birçok yerden festival alanına giden binlerce kişi gönüllerince bir gün geçirdi. Festival sorumlusu Osman Bozkurt’un konuşması ile başlayan programda sırası ile köy gençlerinin kültürel oyunları, küçük öğrencilerin Trabzon bölgesi oyunlarını sergilemeleri izleyicilerden bol bol alkış aldı. Programda Romanstar yarışmasında İznik’i temsil eden Sevda ve yöresel sanatçılardan Bahar Tura sahne aldı. Yine programın ilgi çekici konuklarından biride Aşık Fevzi ve ekip arkadaşının sahnesi idi. Programda sihirbaz gösterisi ise en çok beğeni alan sahnelerden biri olurken, sihirbaz ilginç gösterileri ile festivale ayrı bir renk kattı. Festivalin onur konuklarından Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım, İkinci başkan Özdemir ve İkinci Başkan Koç’a İznik çinisi hediye edilirken, geçen yıl fahri derbentli ilan edilen Yıldırım’dan sonra Özdemir ve Koç’ta Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Aslan tarafından fahri Derbentli ilan edildiler.
    Yapılan organizasyon her kesimden tam not alırken, Derbent Köy muhtarı İsmail Şen’in başarılı çalışmaları göz doldurdu.

 

 

 

  
 

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir