Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

İznik'te Güncel... İznik Yağlı Güreşleri 2009 Yılı     2010 Yılı

2.İznik Yağlı Güreş Şenlikleri

19 Temmuz 2010

     Geleneksel İznik İkinci Yağlı Güreşleri 19 Temmuz’da yapıldı. Yüzlerce Güreşçi er meydanında kıyasıya mücadele etti. Başpehlivanlığı ise geçtiğimiz yıl İznik Başpehlivanı olan Cengiz Zengin’in elinden alan Ekrem Yavuz İznik 2. Yağlı Güreşlerin başpehlivanı oldu. Güreşlerin hakemliğini Güreş İl Temsilciliğinin görevlendirdiği 12 Yağlı Güreş hakemi tarafından yönetildi. İzleyenler gün boyu devam eden yağlı güreş turnuvasını ilgiyle izledi. 19 Temmuz Cumartesi günü İlçe sahili Şehit Sedat Pelit Parkı karşısında bulunan yeşil alanda yapılan ve 165 güreşçinin katıldığı turnuvada izleyiciler güreşe doydular. İznik Muhtarlar Derneği tarafından düzenlenen ve organizasyon sorumluluğunu İznik spor Güreş Takımı Sorumlusu Orhan Yavaş’ın üstlendiği turnuvada Kırkpınar Başcazgırı Pele Mehmet lakaplı İznikli Mehmet Tura yaptı.
    Oldukça çekişmelere sahne olan güreş şenliğinde güreşçiler kıyasıya bir mücadelenin içerisine girdiler. Gün boyu alkışlarla ve çeşitli sloganlarla devam eden turnuvada İznik 2. Yağlı Güreş Ağalığını İtimat A.Ş.’nin sahibi Rıfat Kara Ağalık ihalesini 40.000 TL’ye alarak ağalığı kimseye bırakmadı. Güreş Ağası Kara diğer adaylara meydan okuyarak ağalığını bir kez daha gösterdi. İznik Belediye Başkanlığı ise yerin hazırlanmasında ve Yağlı Güreşleri izlemeye gelen seyircilere kazanlar dolusu Pilav ve ayran ikramında bulundu. İznik Yağlı Güreş Turnuvasının Başpehlivanlığını ise İzmit (Karamürsel’li) Ekrem Yavuz kazandı.   
    İznik yağlı Güreş turnuvasında dereceye girenlerin ödülleri Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, İl Özel İdaresi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Musa Aydın, Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, Güreş Ağası İtimat A.Ş.’nin sahibi Rıfat Kara, BelediyeBaşkan Yardımcısı Kenan Zengin, Muhtarlar Derneği Başkanı Yakup Sevinç tarafından madalyaları verildi. Güreş’te derece alanlar ise Baş Pehlivanlıkta 1. Ekrem Yavuz 2. Tahir Yılmaz, 3. Metin Kılıç, 3. Cengiz Zengin. Baş altı Pehlivanları 1 Halit Parlar, 2. Adem Ustaoğlu, 3.Bekir Okumuş,3. Özcan Öncül. Büyük Orta Pehlivanları ise 1. İsmail Can, 2.Memiş Katmerlikaya, 3. Barış Katmerlikaya, 3. Nuh Ceylan. Küçük Orta Pehlivanları 1. Ali kazım Yavuz, 2.Mehmet Kaya, 3.Okan Yavaş, 3.Enes Çakar. Deste güreşinde ise 1. Semih Baydar, 2. Aziz Yılmaz, 3. Ferdi Zengin, 3. Nazif Ağaç. Toz Koparanda ise 1. Ahmet Özdemir, 2. Emre Kutlucan, 3. Bahadır Karakulak, 3. Abdurahim Şahin. Teşvik’te 1. Enes Uslu, 2.Hasan Yılmaz, 3.Yalçın Yağız, 3. Mustafa Sessiz. Minik 2’de 1. Alihan Sarı, 2. Hüseyin Etike, 3. İbrahim Kader. Miniklerde derece alanlar ise 1.Oğuzhan Güloğulları, 2.Alperen Özdemir, 3. Yunus Emre Koç, 3. Ali Osman Erbay oldular. Güreş takım sorumlusu Orhan Yavaş ve Muhtarlar Derneği Başkanı Yakup Sevinç “ Bizlere ve güreşçilerimize maddi ve manevi destek veren herkese teşekkür ettiklerini” beyan ettiler.

 

 

 

  
 

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir