Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

 İznik Kardeş Şehirler: Berlin- Spandau

 

Berlin - Spandau

Berlin-Spandau ile Bursa - İznik’in kardeş şehir olmalarının hikayesi oldukça uzun. Ve bu kardeşlikte, Alman İzciler Birliği (BDP) nin katkılarını kimse yadsıyamaz. Özellikle bu birliğin yöneticisi İznik Spandau Kardeş Kentler Ulf Hoffmeir Zlotnik (Boti) 1979 Nisan ayında BDP temsilcilerinin İznik Belediye Başkanı Erdoğan Savaş ile görüşmelerinde ilk defa “ kardeş Şehir “ konusu gündeme gelmiştir. O yaz İznik’te kamp yapmaya başlayan BDP yöneticileri, ilişkileri geliştirebilmek için yeni arayışlara girmişlerdir.
   1983 sonbaharında BDP'nin İznik’te yaptığı eğitim seminerinden sonra İznik Kız Meslek  Lisesi’nden dört öğretmeni  Berlin’e davet ettiler. 1984 yazında dört öğretmenin Berlin’e gitmesiyle karşılıklı ilişkiler resmi olarak başlamış oldu.1985 kışında BDP ve Berlin- Spandau Belediye meclisi üyeleri, yerel İznik Spandau Kardeş Kentler yöneticiler ve sivil toplum kuruluş temsilci lerinden oluşan bir grubun İznik’e gelmesiyle İznik Belediyesi  dolayısıyla İznik ile ilişkiler hız kazandı. Bu ziyaretleri sırasında da,İznik Lisesi’nden öğretmen ve öğrencilerden bir grubu Spandau’ya davet ettiler. İznik’ten ilk defa bir öğrenci grubu yurt dışına gidebilecekti.
    1985 yazında İznik Lisesi öğretmen( Kenan YEŞİLYURT, Mehmet KALE ve M.Ali ŞAHİN) ve öğrencilerinden oluşan bir grup Berlin’e gitti. Grup burada ilk hafta  BDP nin Kaup Str. deki konuk evinde kaldı. Diğer hafta da gruptakiler  Alman ailelerin yanında kaldı. Bu şekil de iki farklı toplumun birbirlerini daha yakından  tanımalarına olanak sağlandı. Gezi programında varolan etkinliklerin yanında, geleceğe yönelik temaslarda da bulunuldu.
İznik Spandau Kardeş Kentler Özellikle,Spandau Belediye Başkanı’nın  konuklar onuruna  Spandau  Belediye Sarayında verdiği davet Berlin yerel basınında ses getirdi. Spandau’nun Alman Parlamontosu’ndaki Temsilcisi-milletvekili ( o zamanlar Bon’daki mecliste) nin  REİCHTAG (Bugünkü Alman Parlemanto binası)nda verdiği yemek daveti de çok önemliydi.Çünkü o dönemde Reichtag müze olarak kullanılıyor ,sadece özel davetliler için ancak yemek verilebiliniyordu.
    Bu ziyaretlerin sonucunda İznik’e gelen gruplarda nicelik ve nitelik olarak  artış gözlenirken ilişkininİznik Spandau Kardeş Kentler şeklide kabuk değiştirmeye başlamıştı. Artık gelen gruplardaki çocuklar Türkiye’deki tatillerinin bir bölümünde de İznikli ailelerin yanında kalıyor onlarla zamanlarını geçiriyorlardı. Bu ilişkilere katkı sağlayabilmek ve organizasyonlarda etkin olabilmek için de “İznik Tabiatı Koruma ve Turizmi Geliştirme Derneği“ kuruldu. Berlin’deki “ Alman-Türk İlişkilerini Destekleme Derneği” nin girişimleri sonucunda, Spandau belediye Başkanı Werner Solomon’un resmi davetiyle İznik Belediye Başkanı Erdoğan Savaş 1986 baharında Berlin’e gitti.
İki belediye başkanının yaptığı karşılıklı görüşmeleri sonucunda Spandau Belediyesi İznik Belediyesi ile kardeş şehir olacağını resmen açıkladı. Fakat, bu karara Spandau İznik Spandau Kardeş Kentler meclisindeki bazı grupların karşı çıkmasına rağmen, sonuçta yürürlüğe girdi.Spandau Belediye Başkanı Werner Solomon,“Alman–Türk İlişkilerini Destekleme Derneği” mensuplarıyla 1986 eylülünde İznik’e geldiler. Bu gezinin sonucunda her iki tarafta da olumlu görüşler yerleşti kafalardaki soru işaretleri giderildi. Berlin’e grubun dönüşünden sonra Meclisteki muhalefette kalkmış olunca sorun kalmamıştı. Spandau Belediye (Rathaus) Binasının ana giriş kapısının üzerine, İznik ten verilen bir çini karo yerleştirilerek kardeşlik kalıcılaştırıldı.
Daha sonraki yıllarda da belediye başkanları değişse de ilişkiler sürdü.Farklı gruplar karşılıklı gruplar ziyaretlerde bulundular. İki Almanya’nın birleşmesiyle İznik Spandau Kardeş Kentler başlayan ekonomik kriz Almanya’da, bu tür etkinliklere ayrılan fonların kısılmasına yol açtı. Bu arada Türk lirasının hızlı değer yitirmesi de İznik cephesini olumsuz etkiledi.Sonuçta ilişkiler bir süredir askıda kaldı. Avrupa Birliği’ne girmek için girişimlerde bulunan resmi ve özel kuruluşların olduğu biliniyor.İznik olarak varolan bu ilişkiden neden yararlanmayalım? Alman meclisindeki Spandau milletvekilerinin ülkemizi desteklemeleri için bir şeyler yapamaz mıyız? Bu dostluğumuzla lobi yapmak için niçin uğraş vermeyelim. Bütün bunlar düşünülmesi gereken sorunlar sanırım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Sayfanın Son Değiştiriliş Tarihi:

Yukarı Çık   
 

  

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir