Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

Nasıl Gidilir...

 İznik ilçesi Bursa iline bağlı ve ile 85km uzaklıkta, Türkiye'nin Marmara bölgesinde, bölgenin güneydoğusunda ve kendi adıyla anılan gölün doğu kıyısındadır. İlçe 29-30' (Demirışık köyü batısı) ve 29-57' (Elmalı köyüdoğusu) doğu boylamları ile 40-21' (Hisardere tepesi) ve 40-37' (Ayvaşa dağı) kuzey enlemleri arasındadır. İznik kenti ise 29-42' doğu boylamları ile 40-26'doğu boylamının keşisme noktası çevresinde kurulmuştur. İznik,doğudaki Lefke boğazı tarafından Sakarya vadisine bağlanır. Batıdaki göl-Karsaksuyu vadisi ile Gemlik körfezi ile ilişkilidir.

Nasıl GiderizLefke boğazından geçen 30km.lik yol ile Mekece tren istasyonuna ulaşır. Kuzeyin de Samanlı dağları, güneyin de ise Katırlı dağları ile çevrelidir. İstanbul Yeşilköy, Atatürk havaalanına uzaklığı karayolu ile yaklaşık 210 km.dir. Ancak İznik, Yalova arası 60km. olan karayolundan sonra Yalova'dan  İstanbul'a deniz yoluyla yaklaşık iki saatte geçilir.
Yalova istikametinden İznik'e gelmek isterseniz Bursa karayolunu kullanmalısınız. Orhangazi'ye geldiğinizde şehir merkezindeki ışıklardan sola doğru İznik istikametine doğru sapacaksınız. Yaklaşık 42 km'lik bir güzergah takip ederek yol üzerindeki Boyalıca ve Çakırca köylerini geçtikten sonra İznik'e gelebilirsiniz.
  Bursa'dan İznik'e gelmek de bir o kadar kolaydır. Toplam 85.Km. lik bir yolculuk sonrası İznik'e ulaşabilirsiniz. Bursa 'dan İstanbul istikametine doğru yola çıkıp, Otobandan Gemlik ilçesini seçip, buradan otobanı takip ederek yaklaşık 5km' sonra KARSAK kavşağına varacaksınız. Buradan sağa doğru dönün. Sırasıyla Gölyaka, Sölöz, Narlıca, Göllüce köylerini geçtikten sonra göl kıyısını takip ederek İznik 'e gelebilirsiniz. Bursa santral garajda her yarım saatte bir minibüs, saat başı da otobüsler ile İznik'e gelinebilir.
Adapazarı'ndan İznik'e gelmek için ise, Bilecik -Bursa istikametine doğru sırasıyla Pamukova, Mekece den sonra(Mekece çıkışındaki İznik ayrımından sağa dönüp) yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuktan sonra İznik'e varabilirsiniz.
  Göl'ün Kuzey Kıyıları;
İznik sadece zengin bir tarihe değil aynı zamanda güzel bir doğaya da sahip. İznik Gölü ayrıca görülmeye değer. İstanbul yönünden gelirken Orhangazi’den ayrılıp İznik’e giren yol, gölün kuzey kıyısından zeytinlikler arasından sürüyor. Yolu bir dizi güzel köyü aşıp İznik’e ulaşıyor. Göl kıyısında da piknik alanları, balık lokantaları sıralanıyor. Lokantalarda sazan ve yayın balığı bulunuyor. Bir de iyi bulgur pilavı yapıyorlar. Ülkemizin 5. büyük gölü olan İznik Gölü’nün su seviyesi Mayıs’ta yükselmeye başlıyor. Asfalt yolda gölün çevresinde tam bir tur atarsanız 85 km. tutuyor. Güney kıyıları kumsal olduğu için plaj olarak daha çok tercih ediliyor. Uygun mevsimde gidenler olta atıp şanslarını deneyebilirler.
  Gölün Güney Kıyıları ;
İznik’ten Gemlik’e doğru gölün güney kıyısından gidildiğinde, bir dizi köy karşılar sizi. 2 katlı ahşap evleriyle bu köyler, Osmanlı’nın ilk yerleşimleri arasında sayılır. Yoldan biraz içeride kalsa da, bunların içinde en önemlisi de Gürledir. Gürle tepesine sırtını vermiş köyde, sadece minaresi ayakta kalmış ve 600 yıllık geçmişi olan Orhan Bey Camisi bulunuyor. Yöre sakinlerince 800 yıllık olduğu iddia edilen ve Cenevizlilerden kalma olduğu söylenen bir hamam kalıntısı da görülebilir. Gürle sokakları arasında yapılacak bir gezinti sırasında. Gürle Tepesi köyden 1282 metre yukarıda. Köylüler trekking ve yamaç paraşütü türü aktiviteler için bölgenin uygun olduğunu söylüyorlar. Ama tepeye çıkış pek de kolay değil sık bitki örtüsü nedeniyle. Gölün çevresini dolaşırken, gümüş renkli zeytin ağaçları çevrenizi görmenizi engeller. Ülkemizin en lezzetli sofralık zeytinleri, işte bu gölün çevre sinde yetişmektedir. İznik'e yaklaştıkça, zeytin ağaçlarının yanı sıra mevsimine göre bağlar ve salkım salkım üzüm ağaçları karşılar sizi. İznik'in Müşküle üzümleri, yüzyıllardır ününü sürdürmektedir. Narlıca köyünden sonra işte bu üzümlere adını veren Müşküle (Demirışık) köyüne çıkarsanız, o eski bal kokulu üzümleri değil, ama dünyanın en güzel zeytinlerini yiyebilirsiniz.
  İznik Gölü'ne gelip de balık yemeden gitmek olmaz. Gölün tertemiz suyunda çok lezzetli balıkları yetişir. I.yüzyılda yaşamış Strabon'dan Evliya Çelebi'ye kadar İznik Gölü'nü ziyaret eden tüm gezginler gölün ünlü balıklarından söz etmişlerdir. Sazan, turna, akbalık, kızılkanat ve dev cüsseli yayın balıklarını, gölün dört bir yanında bulunan tertemiz kır gazinolarında yiyebilirsiniz. Ancak evinize götürmek isterseniz, o zaman yolunuzun üzerinde bulunan Çakırca Köyüne uğramanız gerekecek. Zeytin ürünün getirdiği zenginlik nedeniyle sanırım, göl çevresindeki çok az köy, balıkçılık ile geçinir. Bu köylerden en önemlisi Çakırca'dır. Gölde son yıllarda kerevit avı da çok önem kazanmıştır. Bu yol üzerinde Keramet Köyü'nde bir ılıca vardır. Yolun hemen yüz metre yakınındadır. Doğal konumuyla korunan ılıcanın bazı hastalıklara şifa olduğu söylenir. Göl ile ılıca arasında sadece 200 m. kadar uzaklık vardır. Sanırım, bir göle ve denize bu kadar yakın bir başka ılıca yoktur. Gölün dört bir yanında gezerken, büyük ve ilginç kuşlara rastlarsınız. Karabatak adı verilen kuş, göl çevresinde en sık karşılaşacağınız kuştur.

İznik-Bursa 77km
İznik-Bilecik 66km
İznik-Eskişehir 149km
İznik-İstanbul 210km
İznik-Yalova 60km

İznik-Orhangazi 40km
İznik-Osmaneli 34km
İznik-Mekece 30km
İznik-Yenişehir 21km
İznik-İnegöl 49km

 

 Alakaya
 Aydınlar
 Bayındır
 Boyalıca
 Çakırca
 Çamdibi
 Çandarlı
     Çamoluk
 Çiçekli 
 Demirışık
 Derbent
 Dereköy
 Dırazali

14 km
11 km
23 km
17 km(B)
7 km
4 km
25 km
12 km
7 km
21 km
12 km
10 km
4 km

Elbeyli 
Elmalı
 Göllüce
 Gürmüzlü
 Hacıosman
 Hisardere
 Hocaköy
İhsaniye
 İnikli
 Karadin
 Kaynarca
 Kırıntı
 Kutluca
 Mahmudiye

8 km(B)
27 km
16 km
15 km
26 km
8 km
6 km
15 km
9 km
17 km
10 km
31 km
29 km
17 km

 Mecidiye
 Mustafalı
 Nüshetiye
 Orhaniye
 Osmaniye
 Ömerli
 Sansarak
 Sarıağıl
 Süleymaniye
 Şerefiye
 Tacir
 Yenişerefiye
 Yörükler

27 km
18 km
7 km
12 km
31 km
11 km
16 km
21 km
24 km
8 km
15 km
17 km
19 km

 

Sayfanin son degistirilis tarihi:

Yukarı Çık
 

  

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir