Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

Neden İznik?


  İznik ilçesi, dünyada eşine az rastlanan ve bütünüyle "açık hava müzesi" olan tarihi ve antik bir şehirdir. Yaz kış demeden adeta bereket saçan verimli toprağı, kendine özgü iklimi ve doğal güzelliği nedeniyle tarihin her döneminde insanlığın ilgi odaklarından biri haline gelmiştir. Bursa'nın 86. kilometre kuzey doğusunda yer alan İznik aynı adla anılan gölün doğu kıyısında kurulmuştur. Rakımı 85m, yüz ölçümü 753 km2, toplam nüfusu ise 44.690.dır. Bağlı iki kasaba ve 37 köyü  mevcuttur. Halkın temel geçim kaynağı tarımdır. Çevresi zeytinlik, bağ ve bahçelerle çevrili olan İznik, etrafı 5 km uzunluğundaki surlarla çevrilmiştir. İlk çağda kurulan kentin ızgara planı bugünde korunmaktadır. 
   Büyük İskender'in askerlerinden, Roma askerlerine, Arap askerlerinden, Bizans'ın Haçlı ordularına, Selçuklu askerinden, Osmanlı askerlerine ev sahipliği yapmıştır. İznik sadece Bursa civarının değil bütün Marmara bölgesinin en önemli tarihi ve turistik yörelerindendir. Roma, Bizans ve Erken Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eseri, tarihsel kent dokusu içinde şu anda da yaşamaktadır. 
İznik Hıristiyan dünyasının önemli olaylarına sahne olmuştur. Senato Sarayında 325 yılında I.Konsil, 787 yılında İznik Ayasofya Kilisesi'nde 7.Konsil toplantıları yapılmıştır. 1331 yılında Osmanlı egemenliğine giren İznik, gerçek ününü 19-21.yy. arası en parlak çağını yaşadığı çiniciliği ile yapmıştır. 
   Bugün bütün Dünya müzeleri İznik çinilerini en kıymetli eser olarak ziyaretçilerine sunmaktadırlar. İznik'te Roma döneminden kalma kent surları ve anıtsal Lefke ve İstanbul Kapıları Tiyatrosu, Beştaş anıtı, Bizans döneminden kalma Ayasofya ve diğer kilise kalıntıları, Hipoje mezar odası, Osmanlı döneminden kalan Yeşil Camii ile çekici bir turistik merkez olmuştur. 
   İznik Çinilerinin ünü bugün, günümüz malzemeleri ve teknolojisi ile İznik eğitim ve öğretim vakfı atölyelerin de ayrıca yerli sanatkarlarca atölyelerinde sürdürülmektedir. Yeniden restore edilip hizmete açılan Süleyman paşa Medresesi ile yerel ustalar, tekbir çatı altında ürettikleri çinileri satışa sunmaktadır.

Netice itibariyle İznik;

-Kendine özgü iklimiyle,

-Yaz-kış demeden bereket saçan toprağıyla,

-Doğal güzelliğiyle,

-Tarihi ve kültürel zenginliğiyle,

-Her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bir kent olmasıyla,

-Adını verdiği gölüyle,

-Dünyaca meşhur çinileriyle,

   Turizm sektörü açısından son derece önemli bir merkezdir. Yeşil dokusu zeytinlikleri, bağları ve bahçeleriyle adeta bir cenneti andırmaktadır. Günümüze kadar ayakta duran anıtsal eserleriyle hemen herkeste hayranlık uyandırmaktadır. İlgi duyan her insana, henüz gün ışığına çıkmamış birçok alanı ile, potansiyel araştırma ve inceleme imkanları sunan nadide bir ilçedir.

İznik denilince tarih hatırlanır

Çünkü İznik, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluklarına başkentlik yada yönetim merkezliği yapmıştır. Her dönemden devraldığı mimari mirasıyla adeta bir laboratuar niteliğindedir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının arkeolojik ve etnografik kalıntılarıyla bütünleşmiş durumdadır. Diğer bir ifadeyle İznik, çeşitli dönemlerin ayak izlerini taşımakta ve buram buram tarih kokmaktadır. Bunun içindir ki, İznik denilince onbin yıllık tarih hatırlanır.

İznik denilince tarım hatırlanır

Subtropikal iklimi, adını verdiği gölü ve yaz kış demeden bereket saçan toprağı sayesinde,İznik’te her türlü sebze ve meyve yetişmektedir.Bu nedenle müthiş bir zirai potansiyele sahiptir.Halkının % 99’u tarım sektöründen elde ettiği gelirlerle geçimini sağlamaktadır.Bunun içindir ki,İznik denilince tarım akla gelir.

İznik denilince kültür hatırlanır

 "Bu göl,İznik Gölü'dür.
Durgundur,
  Karanlıktır,
  Derindir, 
  Bir kuyu su gibi, içindedir dağların" 
                Cümlelerini Nazım Hikmet'e yazdıran,

"Burası beşinci iklimin yaşandığı yerdir. Suyu ve havası çok güzeldir. Bu gölün çevresinde 45 tane köy vardır ki, bunlar bağlı bahçeli, camili, hamamlı, küçük birer çarşılı mamur köylerdir. Bu gölün suyunda civar ahali çamaşır yıkar. Hiç sabun sürmedikleri halde yine de bembeyaz olur. Bu gölde 70 çeşit balık bulunur." Çevresindeki zeytin ormanlarının altın sarısı müşküle üzüm bağları ve her mevsim bin bir çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği bitek topraklarının yaşam kaynağı; ilkçağın 'Askanya'sıdır."
Kelimeleriyle Evliya Çelebinin (1648) "seyahatname"sinde yer alan,

Kendisini;
 “Gah muti, gah asiyem,
  Gah alim, gah amiyem,
  Gah Eşrefoğlu rumiyem,
  Bu dillerde söylenürem”
dizeleriyle tanımlayan Eşrefoğlu Rumi, ve Seyh Kutbettin gibi şair ve alimler başta olmak üzere,birçok bilim adamının yetiştiği yerdir İznik. Bundan dolayı tarihte hep “alimler diyarı” (ulema kenti) olarak anılmıştır.Bunun içindir ki,İznik denilince kültür akla gelir.

İznik denilince turizm hatırlanır

Çünkü İznik,sahip olduğu tarihi zenginlikler ve doğal güzellikler nedeniyle, yüzyıllar boyunca insanlığın ilgi odak larından biri haline gelmiştir. Turizm sektörü açısından hak ettiği yerde bulunmasa bile, İznik kelimelere tarif edilemeyecek bir turizm potansiyeline sahiptir. İznik sadece bunlardan ibaret değildir. Diğer bir ifadeyle, İznik’in güzellik ve özelliklerini anlatmakla bitiremeyiz.

- İznik, konsüller şehridir.
- İznik, Anadolu’daki ilk Türk başkentidir.
- İznik, çiniler memleketidir.
- İznik, topyekün bir zeytin(cennet) bahçesidir.
- İznik, ünlü seyyah Evliya Çelebinin öve öve bitiremediği bir doğa mucizesidir.

Peki, siz İznik’i gördünüz mü? Görmediyseniz mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü, her ne kadar turizm sektöründeki fırsatçılar olsada, pek çok İznikli,
  - Turizmin hizmetle büyüyen, sevgiyle gelişen bir ağaç olduğunu biliyor.
  - Temizlik ve düzenin, uygarlığın özü, turizmin temel taşı olduğunu görüyor.
  - Tatlı dil ve güler yüzün, insan kalbini açan anahtar olduğunu bizzat yaşıyor.
Kısacası bizler ilçemizden memnun ayrılan her turistin dünyadaki yeni dostumuz olduğunun, turiste kapısını açanın, başkalarına el açma yacağının idrakiyle hareket ediyoruz.

Bir dünya kenti olan İznik'te buluşmak dileği ile..

 

 

 
 
 

 Sayfanın son degiştirilis tarihi:

Yukarı Çık   

  

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir