Başlangıç Sayfası Yap

Sık kullanılanlara ekle

 

İznik'e Hoş Geldiniz

   

 İznik ve Turizm

 Sanayisi olmayan hatta sanayiye karşı olunan İznik'te kalkınmanın tek yolu Turizm görülmekte. Tarihi geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan İznik, ne yazık ki günümüzde gereken ilgiyi görememektedir. Asırlarca çeşitli uygarlıklara beşiklik etmiş, hatta bazılarına başkentlik yapmış olan İznik, binlerce yıllık surları içinde yaşayan dünyanın ender kentlerinden biridir. Essiz tarihi ve kültürel zenginliğine rağmen gerekse devletin ilgisiz bakanlarının gerekse bu güne kadar belediyede göreve gelen kişilerin bir türlü proje üretememelerinden dolayı yeterli ilgiyi görememiştir. Bu siteyi yapmamdaki esas amaç bu konuya dikkat çekmek, gerçek bir İznikli olarak tüm bu olumsuzluklara rağmen sadece ve sadece kendi imkanlarımla İznik'i internet dünyasına kazandırmaktı. Şu an bu satırları yazarken, çok daha mutluyum. Çünkü aldığım tepkiler hiçte göz ardı edilemez cinsten. Biz "İznikliler" olarak başkalarından bir şeyler bekleyerek bir yerlere gelmemiz mümkün görünmüyor. Herkesin kendi imkanlarınla bu çorbaya bir tuz atması gerekiyor. İznik gelişen bu dünyada ayakta kalmak istiyorsa, sahip olduğu bu güzellikleri tüm dünyaya açmak ve İznik'te çok büyük bir turizm potansiyeli olduğunu herkese ispatlamak zorundadır. 

İsa Turizm'i

 Yaklaşık nüfusu 2 milyar olarak tahmin edilen Hıristiyan dünyasının İsa'nın 2000.doğum yıldönümü olan 2000 yılında kutsal saydığı yedi merkezin bulunduğu Türkiye'ye "Turizm göçü"ne çıkacağı bununda Türkiye için 1000 yılda bir gelen bulunmaz bir fırsat olduğunu bu işin uzmanları olan kişi ve kuruluşlar tarafından defalarca ortaya atılmıştı.
İki konsilin toplandığı İznik'inde bu göçten hatırı sayılır ilgi bulacağı aşikardı. Geriye dönüp baktığımızda İznik için tam bir fiyasko. İznik'e gelen belli sayıda Hıristiyan din adamı dışında İznik başka bir şey göremedi. Acaba başka bir şeyler yapılamazımıydı? Bunun için yerel yöneticiler gereken ilgiyi gösterebildi mi?
Merkezi hükümete kim gelirse gelsin bu ilgisizlik neden? Hatırı sayılır bir potansiyele sahip İznik neden fark edilemiyor? İlgisizlik mi yoksa farklı güçler tarafından bilerek mi göz ardı ediliyor, ettiriliyor?
Bütün bunların yanı sıra bazı gerçeklerine görmemiz gerekiyor. Bizler yani İznikliler Turizm konusunda büyük projeleri devreye sokmalı ve günün imkanlarını kullanarak elimizdeki tüm imkanları bu yolda kullanmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz. İznik ekonomisini düzeltme yolunun turizm'den geçtiğini anlamalıyız. Bu konuda alınacak çok yolumuz var.
Gerek hükümetin ilgisizliği, gerekse yerel yöneticilerin bu imkansızlıklarına rağmen İznik tarihten gelen doğal güzellikleri ve tarihi varlıklarıyla hala gören herkesi hayran bırakmaktadır. Ve de turizm yatırımı yapacak yatırımcısını sabırla beklemektedir...

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Sayfanın Son Değiştiriliş Tarihi:

Yukarı Çık   
 

  

Copyright © İznik Dizayn  - 2010                     Bu Site   İyad   Kurucu Üyesidir